O nás - historie, současnost - Jihočeská zelenina

přeskočit navigaci / na obsah

Obsah:

O nás - historie, současnost

Společnost s dlouholetou tradicí v pěstování a zpracovávání čerstvé zeleniny.

Sídlo společnosti se nachází v jihočeských Vodňanech, na trase mezi Pískem a Českými Budějovicemi.

Na úplném počátku Jihočeské zeleniny a.s.stál její mateřský subjekt Jednotné zemědělské družstvo Vodňany, které bylo založeno již v roce 1953.
V roce 1980 se Jednotné zemědělské družstvo Vodňany začíná rozrůstat. Na rozloze o 12 ha vybudovává zelinářský komplex se specializací na pěstování rychlené zeleniny (např. ředkvičky, okurky, hlávkový salát, papriky, kedlubny...) ve sklenících. Dále se pěstuje na polích pod stálou závlahou polní zelenina (např. mrkev, celer, petržel, zelí hlávkové bílé i červené...).

Jako důsledek transformace zemědělských podniků v letech 1992 – 1993 došlo k rozdělení Jednotného zemědělského družstva Vodňany na dva samostatně hospodařící subjekty: Zemědělské družstvo Vodňany, jehož podnikatelskou činností zůstala veškerá zemědělská činnost a Výrobně obchodní družstvo Vodňany, které převzalo kompletní činnost zabývající se pěstováním zeleniny.

Samotná společnost Jihočeská zelenina a.s. potom vznikla změnou právní formy z Výrobně obchodního družstva Vodňany, které se tedy od roku 1994 samostatně zabývalo pěstováním, zpracováním a distribucí zeleniny.

Svůj program staví Jihočeská zelenina a.s. na základech dlouholetých zkušeností v oblasti pěstování skladování a distribuce zeleniny. V roce 1997 navíc zřizuje linku na zpracování čerstvé chlazené zeleniny a kysaného zelí a ihned v následujícím roce se zařazuje mezi přední zpracovatele čerstvé zeleniny v České republice.

Přední pozici si na českém trhu drží Jihočeská zelenina i díky svému zázemí, v současné době totiž pěstuje zeleninu ve sklenících na ploše 3,15 ha.